Nowoczesne okna HS i ochrona przed słońcem



Polacy kochają duże okna podnoszono-przesuwne za ich funkcjonalność i design, a także – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – za doskonałe doświetlenie pomieszczeń. Jednak latem, kiedy na zewnątrz panują upały, warto ograniczyć dostęp światła do mieszkania, by w ten sposób móc kontrolować temperaturę wewnątrz. Jakie osłony można zastosować w przypadku okien tarasowych HS? Oto kilka podpowiedzi.

– O izolacyjności cieplnej okna decydują głównie parametry zastosowanego przeszklenia. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim współczynnik przenikania energii cieplnej (g). Określa on, w procentach, ile energii słonecznej przedostaje się przez szybę. O ile zimą jest to zjawisko pożądane, bo pomaga ogrzać wnętrze, o tyle podczas upałów wolelibyśmy tego uniknąć. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie okien i dobrać przeszklenie o dopasowanych parametrach, czyli o niższym wskaźniku (g) po stronie południowej i zachodniej (im wyższy wskaźnik (g), tym pomieszczenie będzie się bardziej nagrzewać) – mówi Szymon Myśliwiec, dyrektor ds. aluminium w All Windows Group Sp. z o.o.

Nie zawsze jednak mamy wpływ na dobór przeszklenia o odpowiednich parametrach, musimy więc funkcjonować „w sytuacji zastanej”. Wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji, jednak trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie generujące dodatkowe koszty.

Najprostszym sposobem ochrony mieszkania przed upałami jest po prostu osłonięcie okien. Mamy do dyspozycji różne rodzaje przesłon, które możemy dobrać w zależności od możliwości finansowych, upodobań oraz oczekiwanych efektów. Możemy oczywiście zdecydować się na osłony wewnętrzne, jak np. klasyczne rolety, rolety rzymskie, żaluzje oraz osłony harmonijkowe czy zasłony (koniecznie zaciemniające). Biorąc jednak pod uwagę gabaryty typowych drzwi typu HS – potrzebne byłoby łącznie nawet kilkanaście metrów bieżących materiału, który, zawieszony nad oknami, optycznie zmniejszałby ich powierzchnię. A przecież nie o to w marzeniach o wielkogabarytowych oknach chodzi.

– Dlatego lepszym rozwiązaniem w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych są osłony zewnętrzne. Ich zaletą jest nie tylko ochrona przed upałem i promieniami słonecznymi. Mają też inne atuty, które warto poznać, wybierając rozwiązanie najlepsze dla naszego domu – mówi Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.


#1 Rolety zewnętrzne – 100% zaciemnienia

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które łączy ochronę przed promieniami słonecznymi z zabezpieczeniem przed włamaniem. Składają się z lameli, które przesuwają się po pionowych prowadnicach, a następnie nawijają się na wał ukryty w kasecie zamontowanej nad oknem (wbudowanej – w nowych budynkach, lub zewnętrznej – w przypadku instalacji rolet w już istniejącym budynku). Opuszczone rolety zapewniają pełne zaciemnienie oraz skuteczną ochronę przed hałasem. Mogą też być przeszkodą dla włamywaczy, jeśli posiadają odpowiednią klasę antywłamaniową. Po pierwsze dlatego, że sama chęć ich podniesienia zwykle powoduje hałas, po drugie – rolety można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. maskownice prowadnic, rygle lub zamki.

– Rolety zewnętrzne mogą być zautomatyzowane, obsługiwane zdalnie oraz zintegrowane z alarmem, dzięki zastosowaniu kontaktronów. To czyni je rozwiązaniem antywłamaniowym. Automatyzacja rolet umożliwia takie ustawienie ich działania, aby samoistnie otwierały się i zamykały we wskazanych przedziałach czasowych. Funkcja ta sprawdza się w okresie wakacyjnym – dzięki sterowaniu roletami można skutecznie pozorować obecność w domu w czasie urlopu, odstraszając tym samym potencjalnych włamywaczy. Dodatkową funkcją rolet zewnętrznych, którą docenimy latem, są wbudowane moskitiery, które chronią wnętrze domu przed owadami – wyjaśnia Maciej Szczepański z działu zarządzania i rozwoju produktów KRISPOL.

#2 Okiennice zewnętrzne - śródziemnomorski klimat

Okiennice zewnętrzne są rozwiązaniem, które coraz częściej wykorzystywane jest jako ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem w oknach tarasowych HS. Mogą być wykonane z drewna lub aluminium i występują w trzech typach: rozwiernym, rozwierno-składanym i przesuwnym. Okiennice to ochrona przed słońcem, która dodatkowo tworzy niepowtarzalny klimat i nadaje charakter budynkowi. Popularnością cieszą się przesuwane okiennice wykonane z aluminium. Mają lekką konstrukcję, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie wymagają zabiegów konserwujących, a przy tym mogą mieć różne kolory, idealnie komponujące się z elewacją budynku.
Zewnętrzne okiennice mogą mieć wypełnienie stałe (lamele ustawione w dół pod stałym kątem) lub w postaci ruchomych lameli, z możliwością regulowania dopływu światła i powietrza. W przypadku okiennic przesuwnych nad oknem podnoszono-przesuwnym, od strony elewacji, montowana jest specjalna prowadnica, po której przesuwane są okiennice. Pojedyncze skrzydło okiennicy można więc zatrzymać w dowolnym miejscu (nie trzeba decydować się na okiennice przesłaniające całą połać okienną). Istnieje możliwość ich automatyzacji i połączenia z domowym systemem inteligentnych rozwiązań z zakresu smart home.

#3 Żaluzje fasadowe – kontrola ilości światła


Osłonowym hitem ostatnich miesięcy są żaluzje fasadowe montowane na oknach typu HS. Skonstruowane na zasadzie podobnej do tej, na której działają żaluzje wewnętrzne, posiadają delikatne, lecz odporne na czynniki atmosferyczne lamele, które wpisują się w minimalistyczny trend w architekturze.

– Żaluzje fasadowe w oknach podnoszono-przesuwnych gwarantują pełną kontrolę nad ilością światła słonecznego, które wpada do wnętrza domu i jest to ich ogromna przewaga w stosunku do rolet. Można je dodatkowo połączyć z systemem automatyki pogodowej, dzięki czemu będą samodzielnie ustawiać się pod odpowiednim kątem, w zależności od aktualnej pogody. Mowa tu nie tylko o zasłanianiu lub odsłanianiu okien w zależności od ilości słońca, ale również o bezpiecznym ustawieniu, które system wybierze w czasie wichury – zapewnia Maciej Szczepański z działu zarządzania i rozwoju produktów KRISPOL.

Ekspert podkreśla również, że żaluzje fasadowe mogą być uzupełnieniem lub nawet alternatywą dla klimatyzacji. Zostały zaprojektowane tak, aby pomiędzy szybą okna HS, a lamelami wytworzyła się bariera termiczna spowalniająca wymianę ciepła, dzięki której w gorące dni temperatura w mieszkaniu może być niższa nawet o 10%.

#4 Zewnętrzne rolety tekstylne

Ciekawym rozwiązaniem, które skutecznie osłania okna tarasowe HS przed słońcem, są zewnętrzne rolety tekstylne, tzw. rolety typu screen. Montowane w skrzynce nad oknem, zsuwają się w pionowych prowadnicach, zasłaniając okno do pożądanej wysokości. Mogą być również wykorzystywane jako osłona tarasu, pod warunkiem, że jest on obudowany konstrukcją z dachem i pionowymi słupkami, na których można zamontować prowadnice. Zaletą rolet typu screen jest fakt, że są w dużym stopniu przezierne. Oznacza to, że z jednej strony chronią przed nagrzaniem, z drugiej zapewniają widoczność.

– Rolety typu screen są wykonane z odpornego materiału będącego połączeniem włókien szklanych z polichlorkiem winylu lub polichlorku z polipropylenem. Dzięki temu są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a co równie ważne, można je zwijać, gdy są mokre. Działają trochę na zasadzie lustra weneckiego – od zewnątrz są nieprzezierne i zapewniają ochronę przed słońcem, natomiast od strony wewnętrznej widok nie jest przesłoniony i do pomieszczenia przedostaje się rozproszone światło. Materiał występuje w kilku wariantach, przekłada się to na przepuszczalność światła. Dodatkowo rolety typu screen mogą pełnić funkcję moskitiery – wyjaśnia Sebastian Langer, technolog działu rolet Eko-Okna S.A.

#5 Markizy – sezonowa ochrona


Markizy są rozwiązaniem typowo sezonowym i kojarzą się z efektownym zadaszeniem tarasu lub balkonu. Jednak przy okazji chronią też przed nasłonecznieniem mieszkania, choć w stopniu słabszym niż wcześniej opisane rozwiązania, ponieważ nie są montowane przy szybie.

Markizy, instalowane zazwyczaj nad oknem, mogą być obsługiwane ręcznie (za pomocą korby) lub być zautomatyzowane (a nawet zintegrowane z systemem automatyki pogodowej). Mogą też przybrać różne formy. W przypadku klasycznych markiz balkonowych, montowanych na ścianie lub suficie, materiał jest napinany dzięki sprężynom. Markizy tarasowe mają składane przegubowo ramiona z możliwością regulacji kąta nachylenia i wsporniki, które można przymocować do ściany. Mogą mieć wysięg nawet do 3 metrów. Istnieją też markizy dwustopniowe, z różnym kątem nachylenia, który można dopasować do kierunku padania promieni słonecznych (np. obniżyć w czasie zachodu słońca).

Modne okna to okna funkcjonalne. Kochamy duże przeszklenia, jednak upalne lata sprawiają, że coraz częściej wielkogabarytowe okna łączymy z odpowiednią ochroną przed promieniami słonecznymi. Oferta jest szeroka – od zautomatyzowanych osłon zapewniających stuprocentowe zaciemnienie, po romantyczne, kolorowe okiennice, klimatycznie nawiązujące do śródziemnomorskich kurortów. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto rozważyć trzy kwestie: możliwy do uzyskania stopień zaciemnienia, design oraz możliwość automatyzacji. I zdecydować się na rozwiązanie, które najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom.



fot.: Krispol


fot.: Krispol


fot. Beczak&Beczak
 



Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box